Opatrywanie ran to umiejętność, którą powinien posiadać każdy z nas. Dlatego tez podczas zajęć „Edukacja dla bezpieczeństwa” w klasie VIII uczniowie zostali zapoznani z zagadnieniami dotyczącymi pierwszej pomocy. Nigdy nie wiadomo, kiedy umiejętność opatrywania ran nam się przyda, ale wiedza na ten temat powinna być uporządkowana, żeby w razie konieczności nie działać w sposób niewłaściwy lub chaotyczny. Warto znać podstawowe zasady opatrywania ran i rodzaje opatrunków na rany. Uczniowie w zespołach dwuosobowych wykonywali opatrunek osłaniający - jego podstawową funkcją jest ochrona rany przed zanieczyszczeniami i zbieranie krwi lub płynów ustrojowych, jest stosowany m.in. przy otarciach naskórka, urazach głowy, urazach oka oraz oparzeniach. Wykorzystano także opatrunek obłożeniowy - stosowany w celu usztywnienia przy ranach z obecnością ciała obcego oraz złamaniach otwartych kończyn w celu uniemożliwienia ruchu.
Poniżej kilka refleksji uczniów po zajęciach praktycznych.
Osoba 1: Bandażowanie jest dość ciekawe, z tego względu - osobiście - mnie się ono podoba. Poziom trudności całej operacji, co ciekawe zależy - przynajmniej z moich odczuć - od ręki poszkodowanego, jeśli mówimy o dłoni. Na lekcji była to dość ciekawa praktyka, lepiej jednak by te umiejętności nigdy mi się nie przydały.
Osoba 2: Dzisiejsza lekcja bardzo mi się podobała. Wzbogaciłam swoją wiedzę o kilka nowych technik owijania bandażem. Uważam, że te umiejętności są potrzebne i ważne. Na pewno kiedyś je wykorzystam.
Osoba 3: Lekcja edukacji dla bezpieczeństwa na której bandażowaliśmy proste rany była bardzo potrzebna i bardzo mi się podobała ponieważ uczyła jak mamy to robić ale także była to jakaś forma zabawy